Ana Sayfa TOHUMLAR Sebze Tohumları
BALIKESİR TOHUM HIYAR TOHUMU (ÇITIRBEY - TURŞULUK) 25 gr
  • BALIKESİR TOHUM HIYAR TOHUMU (ÇITIRBEY - TURŞULUK)  25 gr
BALIKESİR TOHUM HIYAR TOHUMU (ÇITIRBEY - TURŞULUK) 25 gr
Ürün Kodu : Tmo-0470       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  BALIKESİR TOHUM
75.00 TL   Kdv Dahil
-
+


HIYAR YETİŞTİRİLİCİĞİ

 

Hazırlayan: Ercan TURAN (Ziraat Mühendisi - Tarla Bitkileri)

                       

ÖNEMİ

Hıyar kabakgiller  familyasından olup, bir senelik ve sarılıcı karakterde bir kültür sebzesidir. Soğuklara karşı çok hassastır. Sıcaklık sıfırın altına düştüğünde hemen etkilenir. Hıyar tohumlarının çimlenebilmesi için toprak sıcaklığının en az 11 C olması gerekir.

TOPRAK İSTEĞİ

Hıyar bir çok toprak tiplerinde yetişmekle beraber derin, su tutma kabiliyeti yüksek, organik madde ve diğer bitki besin maddelerince zengin tınlı ve kumlu- tınlı toprakları sever. Yüksek tuz seviyesine çok hassas olduğundan toprağın drenajı iyi ve eriyebilir tuz seviyesi düşük olmalıdır.

YETİŞTİRME TEKNİĞİ

Hıyar tohumlarını 2 şekilde ekmek mümkündür: Saksılara ekilerek burada yetişen fidelerin esas yerlerine dikilmesi yöntemi. Tohumların doğrudan doğruya esas yerlerine ekilmesi yöntemi

EKİM NÖBETİ

Hıyar köklerinin toprakta genellikle ilk 20-25 cm derinlikte gelişmesinden dolayı her yıl arka arkaya aynı yerde yetiştirilmesi toprağın bu derinliğini bitki besin maddelerince fakirleştirir ve toprağın yorulmasına neden olur. Buna fırsat vermemek için değişik kök sistemine sahip bitkilere münavebede yer vermek gerekir.

TOPRAK HAZIRLIĞI

Hıyar köklerinin rahat gelişebilmesi için toprağın iyi havalandırılmış olması gerekir. Toprak tavında iken işlenmelidir. Ayrıca keseklerin ufalanması ve toprak yüzeyinde bulunan bitki artıklarının temizlenmesi için tırmıklama yapılır.

GÜBRELEME

Hıyar bitkisi gübreyi çok sever. Toprak hazırlığı sırasında çiftlik gübresi ile gübrelemek faydalıdır

SULAMA

Genel bir kural olarak suya çok duyarlı olması sebebiyle diplerinin daima nemli bulundurulması gereken sebzelerden biridir. Böylece hem bitkinin iyi gelişmesi sağlanır hem de özellikle susuzluktan ileri gelen acılaşmaya fırsat verilmemiş olur. Hıyarın sulama yönünden en kritik dönemi meyve bağlama dönemidir. Fideler dikildikten sonra ilk verilen can suyundan ilk meyveler görülünceye kadarki dönemde çok olmamak koşuluyla 1-2 su verilebilir

BAKIM

Çapalama ile havalanması, gevşetilmesi, toprak suyunu tüketen yabancı otların: temizlenmesi ve çatlakların kapatılması ile toprak nemi korunmaktadır. Bitki boyu 8-10 cm olunca ilk çapa yapılmalı, bitkinin gelişimine göre 2-3 hafta arayla birkaç defa çapa yapılmalıdır. Ayrıca hıyar kökleri fazla derine inmediğinden çapalama yaparken dikkatli olunmalıdır.

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.