Ana Sayfa TOHUMLAR Sebze Tohumları
BALIKESİR TOHUM MAYDONOZ TOHUMU (BEZİRCİ) 500 GR
  • BALIKESİR TOHUM MAYDONOZ TOHUMU (BEZİRCİ) 500 GR
  • BALIKESİR TOHUM MAYDONOZ TOHUMU (BEZİRCİ) 500 GR
  • BALIKESİR TOHUM MAYDONOZ TOHUMU (BEZİRCİ) 500 GR
BALIKESİR TOHUM MAYDONOZ TOHUMU (BEZİRCİ) 500 GR
Ürün Kodu : Tmo-0480       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  BALIKESİR TOHUM
350.00 TL   240.00 TL   Kdv Dahil
-
+


MAYDONOZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

 

Hazırlayan: Ercan TURAN (Ziraat Mühendisi - Tarla Bitkileri)

 

ÖNEMİ

Maydonoz, derinliği 50-60 cm kadar inen kazık kök sistemine sahiptir. Ancak büyük bir çoğunluğu 15-25 cm derinlikte toplanmıştır. Kök boğazının hemen üstünde rozet şeklinde bir gövde vardır. Yaprakları düz veya kıvırcık, tüysüz ve kokuludur. Yaprak rengi toprak ve iklim koşullarına göre yeşilin tonlarında ortaya çıkar. Kıvırcık çeşitlerde yaprak, brokoli sebzesini andıran bir yapı gösterir. İklim ve bakım koşullarına bağlı olarak ikinci yıl çiçek sürgünleri meydana getirir. Tohumlarının 70-80 adedi 1 grama ulaşır. Tohumlar canlılıklarını 2-3 yıl kadar muhafaza eder. Tohumların çimlenmesi için uygun sıcaklık değeri 20 °C civarıdır.

İKLİM İSTEĞİ

Yüksek rutubetli ve ılıman iklime sahip bölgeleri sever. Ancak soğuk bölgelerde bölge şartlarına göre ilkbahar ile soğukların başladığı sonbahar dönemi arasında da yetiştirilebilir. Ilıman iklime sahip Akdeniz, Ege ve Marmara (Bandırma ve Gönen) bölgelerinde bütün yıl boyunca maydanoz yetiştiriciliği yapılabilir.


TOPRAK İSTEĞİ

Yetiştiricilikte tarla seçimi çok önemlidir. Maydanoz üretimi yapılacak tarla tek ve çok yıllık yabancı otlardan mutlaka temiz olmalıdır. Üretim yapılacak tarla mümkünse 1-2 yıl önceden maydanoz üretimine hazırlanmalıdır. Maydanoz üretiminde yabancı ot maliyeti yükseltir ve kaliteyi bozar. Bunu engellemek için tarla ekim tarihinden 1-2 ay önce dekara 3-5 ton çiftlik gübresi ile gübrelenir ve derince sürülür.

EKİM VE DİKİM

Maydonoz, tohumları en zor ve en uzun sürede çimlenen sebzelerdendir. Tohum ekimi metre kareye 1-1.5 gram tohum (1 dekar alana 1-1.5 kg tohum) hesabıyla yapılır. Küçük işletmelerde tavalara genellikle el ile birkaç defada serpme olarak yapılan tohum ekimi büyük işletmelerde düz tarlaya şeritler hâlinde ve mibzer ile sıravari olarak yapılır. Tohum ekim derinliği 1-1.5 cm’dir. Pazar için yapılan üretimlerde tarlada sıra arası 35-40 cm, tohum üretimi amacıyla yapılan üretimlerde ise tarlada sıra arası 35-40 cm, tohum üretimi amacıyla yapılan üretimlerde ise 60-70 cm olmalıdır

BAKIM KOŞULLARI

Maydonoz üretiminde yapılması gereken en önemli bakım işleri yabancı ot temizliği ve sulamadır. Yabancı ot gelişimini engellemek amacıyla tava şeklinde yapılan üretimde tava aralarının ve tava sırtlarının çapalanması el ile; büyük işletmelerde kültivatör veya çapa makineleri ile yapılır. Maydanoz bitkisi ilk devrelerde çapaya çok hassastır. Bu nedenle çapa yapma yerine otların elle alınması daha çok uygulanır

HASAT

Çeşide ve mevsime bağlı olarak tohum ekiminden 60-70 gün sonra bitkiler hasat olgunluğuna gelirler. Bu dönemde bitkiler 15-20 cm boy almıştır. Hasat sabahın erken saatlerinde ve bitkilerin toprağın 1-2 cm üzerinden biçilmesi suretiyle yapılır. İlk biçimden 20-25 gün sonra ikinci biçim yapılır. Yılda 6-7 biçim yapılır.  Maydanoz demetleri –1 ve 0°C’de %90-95 nemde 3-4 hafta muhafaza edilebilirler.

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.