Ana Sayfa TOHUMLAR Hububat Tohumları
MAY BODEGA HİBRİT SILAJLIK MISIR TOHUMU
  • MAY BODEGA HİBRİT SILAJLIK MISIR TOHUMU
  • MAY BODEGA HİBRİT SILAJLIK MISIR TOHUMU
  • MAY BODEGA HİBRİT SILAJLIK MISIR TOHUMU
  • MAY BODEGA HİBRİT SILAJLIK MISIR TOHUMU
  • MAY BODEGA HİBRİT SILAJLIK MISIR TOHUMU
  • MAY BODEGA HİBRİT SILAJLIK MISIR TOHUMU
MAY BODEGA HİBRİT SILAJLIK MISIR TOHUMU
Ürün Kodu : Tmo-0447       Yorumlar (3)      Yorum Ekle
Marka :  MAY
4,800.00 TL   Kdv Dahil
-
+
MAY BODEGA HİBRİT SILAJLIK MISIR TOHUMU

FAO 500 (CRM112 danelik, CRM111 silajlık) olgunlaşma grubundadır.    
Silaj olgunlaşma gün sayısı 85-90 gündür.*    
Verim potansiyeli çok yüksektir.    
Sürme ve topraktan çıkış gücü çok yüksektir.    
Döllenme kabiliyeti yüksektir.    
Toprak seçiciliği yoktur.    
Ekim sıklığı 15-16 cm sıra üzeri 70 cm sıra arası olarak önerilmektedir.    
Güçlü bir kök ve gövde yapısına sahiptir.*    
Koçandaki sıra sayısı ortalama 14-16, sıradaki dane sayısı ortalama 40-42 dir.*    
Hektolitresi çok iyidir. Camsı dane yapısına sahiptir.    
Olgunluk aşamasında yeşil kalma (staygreen) özelliği çok iyidir.    
Hızlı kuruma (drydown) özelliği çok iyidir.    
Adaptasyon kabiliyeti çok yüksektir. İç Anadolu bölgesinde 1. ürün dane 2. ürün silaj olarak ekilebilir.
Marmara ve Karadeniz bölgelerinde 2. ürün dane ve Silaj olarak ekilebilir
.    

HAYVAN BESLEME ÖZELLİKLERİ    

2. ürün Silajlık Mısır ekilişlerinde, yüksek verim ve kalite değerlerine sahip silajlık mısır çeşididir.    
Silajda yaprak ve dane oranı yüksektir.    
İdeal koşullarda silajın ham protein içeriği % 8 civarında olup Nişasta değeri zamanında hasatta %30 un üzerindedir.*    
Hayvancılık işletmesinde süt verimi yükselterek artı fayda sağlar.    

*Bölgelere, ekolojiye ve bakım şartlarına göre değişiklik gösterebilir.   


MISIR’IN GENEL ÖZELLİKLERİ VE YETİŞTİRİCİLİĞİ


Hazırlayan: Ercan TURAN (Ziraat Mühendisi - Tarla Bitkileri)


Önemi:

Mısır bitkisinin kökeni ve gen merkezi Amerika kıtasıdır. Mısır bitkisi dünyada ve ülkemizde bitkisel kökenli proteinlerin yeterli ve ekonomik üretimi için büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde mısır tarımı hayvansal protein üretimine büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır. Ayrıca bu bitkiden elde edilen nişasta, glikoz ve yağ ülke ekonomimizde ham madde açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Ülkemizde mısır üretimi ile özellikle sulanabilir tarım arazilerinin artmasına bağlı olarak son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Uygun iklim şartlarına sahip ve sulanabilen tarım alanlarında mısır ikinci ürün olarak ekilmekte, süt ve besi hayvanı yetiştiricileri için kaliteli, bol ve ucuz yem kaynağı sağlamaktadır.

 

Bitkisel Özellikleri:  

Kök:Mısır saçak kök sistemine sahip bir bitkidir. Mısır kökleri 60–80 cm yanlara ve 2–2,5 m derinliğe inebilmektedir. Mısırda geçici, kalıcı ve destek kökleri olmak üzere üç türlü kök bulunmaktadır.

Sap ve yaprak: Mısır bitkisinde sap, boğum ve boğum aralarından meydana gelir. Mısırda bitki boyu ortalama 1–3 metre arasında değişmektedir. Bazı durumlarda bitki boyu 5–6 metreye kadar çıkabilmektedir.

Özellikle kurak bölgelerde ve tane üretimi için üretilen mısır çeşitlerinde kardeşlenme istenmez. Silajlık olarak yetiştirilen çeşitlerde ise kardeşlenme istenir.

Çiçek:Mısır bitkisinde tepe püskülünde erkek çiçekler, sap boğumlarından çıkan koçanlar üzerinde ise dişi çiçekler yer almaktadır.

Mısır yaklaşık % 96 oranında yabancı döllenen bir bitkididir.

 

 Adaptasyon ve İklim İstekleri:

 Mısır sıcak iklim tahılıdır. Mısır tohumu 10–11 °C’de çimlenmeye başlar. Yaklaşık 5–10 cm derinliğindeki toprak sıcaklığı 15 °C’ye ulaştığında ise çimlenme hızlanır. Bu şartlarda ekimden 7–10 gün sonra çıkış görülür. Mısır üretimi için 30–35 °C’ler arasındaki sıcaklıklar uygun olmaktadır.

Mısır bitkisinin ortalama ve en düşük nem isteği, sıcaklığa ile alınabilen su miktarına bağlı olarak değişmektedir. Fakat nem oranın % 60’ın altına düşmemesi gerekir.

 

Toprak İstekleri

Mısır yetiştiriciliği için en uygun topraklar sıcak, tınlı organik madde ve bitki besin maddelerince zengin, drenajı, iyi havalanan topraklardır. Toprağın pH derecesi 6–7 olmalıdır. Aşırı asitli ve alkali topraklar istenmez.

 

Yetiştirilmesi

a)      Toprak Hazırlığı ve Ekim:

Mısır yetiştiriciliğinde toprak işlemenin başlıca amacı, iyi bir tohum yatağı hazırlamak, ön bitkiden kalan sap artıklarını toprağa gömmek, toprağı havalandırmak ve yabancı otları yok ederek toprakta depolanan su miktarını arttırmaktır. Mısır ana ürün olarak ekilecekse toprak hazırlığı esas olarak sonbaharda başlar. Bu amaçla tarladaki ön bitki hasat edildikten sonra mısır ekimi düşünülen tarla pulluk ile yaklaşık 8–10 cm derinlikte sürülür ve bitki artıkları toprağa karıştırılır. Daha sonra sonbaharda toprak 20–25 cm derinliğinde sürülür. Mısır bitkisi düzgün bir çıkış için nemli bir tohum yatağı ister. Bu amaçla tarla ilkbaharda toprak tavında iken, önce kültivatör ve sonra tırmık veya yaylı tırmık ile 10–15 cm derinliğinde işlenerek ekime hazırlanmalıdır.

Mısır ikinci ürün olarak ekilecekse haziran ayı içinde yapılacak ön bitki hasadından sonra saplar hemen tarladan uzaklaştırılır, tarla sulanır ve toprak tava gelince sürülür. Tarla sürümünde diskaro ve yaylı tırmık kullanılır. Mısır ekimi yapılacak tarlada yabancı ot problemi yoksa birbirine dik istikamette çekilen goble disk ile toprak işleme yapılır. Ülkemizde Çukurova Bölgesi gibi düşük rakımlı bölgelerde en uygun ekim zamanı nisan ayının başlarıdır. İç Anadolu ve Doğu Anadolu gibi yüksek rakımlı bölgelerde ise mayıs ayı içerisinde ekim yapılmalıdır.

Mısır bitkisinde ekim derinliği 2–7,5 cm arasında değişmektedir. Ekim yapılacak toprağın yüzeyi kuru ve sıcak ise ekim derinliği arttırılabilir. Mısır tohumu daha nemli bir ortama bırakmak için killi topraklarda 7,5–8,5 cm, siltli topraklarda 10–11,5 cm ve kumlu topraklarda 12,5 cm derinliğe kadar ekimi yapılabilir. Toprak rutubeti ve sıcaklığının yeterli olduğu topraklarda ve uygun ekim zamanında ekim derinliği 5 cm olmalıdır. Ekim makineleri ile mısır ekiminde 2–2,5 kg/da tohum yeterli bitki sıklığını sağlamaktadır.  

 

Bakım

Mısır bitkisinde başlıca bakım işleri çapalama, seyreltme, boğaz doldurma, sulama, gübreleme, hastalık, zararlı ve yabancı otlarla mücadeledir.

 

Hasat ve Harman

Mısır bitkisinde hasat için danelerdeki nem oranı ölçülmelidir. Nem ölçme imkânı yoksa hasat olgunluğu danelerdeki değişimler gözlenerek tespit edilir. Fizyolojik olgunluğa ulaşan mısır daneleri % 35 oranında nem içerir. Bu oran % 30–32 düzeyine geldiğinde mısır olgunlaşmış sayılır. Mısır bitkisi için en uygun hasat zamanı danedeki nem oranının % 25 olduğu dönemdir.Silajlık mısırlar süt olumu devresi sonunda, yaprakların henüz yeşil olduğu zamanda hasat edilir. Toprak yüzeyinden sapları ile birlikte kesilerek parçalanır ve tekniğine uygun olarak silaj yapılır. Silajlık mısır hasadı gecikirse protein oranı azalır ve selüloz oranı artar

 

Depolama

Mısırın muhafaza edileceği depoları, özellikle daneyi kuru ve serin tutmalı, ayrıca depo zararlılarına karşı koruyacak özellikte olmalıdır. Mısır depolarında bulunması gereken başlıca özellikler:

Depo temiz olmalı,

Depodaki oransal nem % 50’nin üzerinde olmamalı.

Depo sürekli kontrol edilip havalandırılabilir özellikte olmalı.

Depo içi sıcaklığı 0-20 0C’ler arasında sabit tutulmalı.

Depo tabanı ahşap olmalıdır.

Depoya yapılacak Mısır yığınları 10-15 cm’yi geçmemelidir.

Yığın yapılmış mısırlar sık sık karıştırılarak havalandırılmalıdır.

5.0
Toplam 3 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
İhsan ağa
35 adet aldım çok teşekkür ederim kaliteli bir hizmet kolay gelsin bol kazançlar...
Muharrem ışık
İlk defa May tohumu kullanacam Ercan beyin tavsiyesiyle torbalar hızla elime ulaştı teşekkür ederim
İhsan ağa
Ürünü Eksiksiz teslim aldım size ve ekibinize teşekkür ederim.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.